Czym jest Airsoft?

m4

Czym jest Airsoft?

Airsoft- to gra zespołowa wykorzystująca pneumatyczne elektryczne, gazowe i sprężynowe repliki broni palnej strzelające kulkami (najczęściej plastikowymi) o kalibrze 6 rzadziej 8 mm, np.: AK, M16, M60.

Podstawowym celem w grze jest trafienie przeciwnika, najczęściej nie powodującą obrażeń, kulką. Scenariusze gry zazwyczaj naśladują fikcyjne, bądź historyczne działania wojenne, policyjne lub potyczki oddziałów paramilitarnych. W czasie rozgrywki obowiązuje zestaw zasad bezpieczeństwa spisanych w tzw. prawie ASG Najważniejszą z nich jest obowiązek używania okularów ochronnych. Ustalenia szczegółowe odnośnie zasad trafienia, czasu powrotu do gry, warunków zwycięstwa itp. zależą od typu rozgrywki. W czasie rozgrywki gracze stosują taktyki przypominające taktykę wojskową, jednak dostosowane do specyfiki replik jak zasięg czy nieprzebijalność zasłon.

Historia.

Repliki ASG powstały po II wojnie światowej w Japonii aby umożliwić ćwiczenia oddziałom militarnym, które podlegały wówczas rygorystycznym przepisom dotyczącym posiadania i używania broni palnej. U podstaw airsoftu leży więc tradycja bushidō, kładąca nacisk na honor, szacunek dla przeciwnika i samodoskonalenie – hasła wciąż żywe w airsofcie. Pierwsze komercyjne repliki pojawiły się na rynku w latach osiemdziesiątych. W ostatnim czasie, dzięki pojawieniu się tanich replik produkowanych w Chinach airsoft stał się stosunkowo rozpowszechnioną rozrywką.

Airsoft, a paintball.

Kulki airsoftowe nie zawierają w sobie farby, w przeciwieństwie do kulek paintballowych. Z tego względu graczy obowiązuje kodeks honorowy wymagający przyznania się do trafienia. Historycznie paintball rozwijał się w USA i ma charakter przede wszystkim rozrywki, sportu drużynowego (szczególnie w wydaniu speedballowym). Airsoft wywodzi się z Azji – w Japonii, Hongkongu, Chinach i na Tajwanie projektowana i produkowana jest większość sprzętu. Między innymi ogromnej popularności airsoftu w Korei Południowej czy na Tajwanie, krajach wysoce zmilitaryzowanych i permanentnie zagrożonych przez sąsiadujące potęgi wojskowe, airsoft zawdzięcza swój odmienny od paintballa charakter – nacisk na maksymalne podobieństwo replik do prawdziwej broni palnej. Głównymi nurtami paintballa są woodsball (gra w środowisku naturalnym), oraz speedball (gra na boisku otoczonym siatką między sztucznymi przeszkodami). Speedball w zupełności nie przypomina airsoftu, woodsball najczęściej uprawiany jest w tych samych miejscach co airsoft (lasy, opuszczone fabryki itp). Realizm wyglądu replik airsoftowych jest znacznie większy niż markerów paintballowych, jednakże ich ceny wraz z jakością wykonania kształtują się podobnie. Znaczna różnica występuje w cenie kulek – airsoftowe są dużo tańsze, gdyż nie zawierają w sobie farby i łatwiej je wytwarzać. Zasadniczo realizm pola walki bardziej oddaje airsoft, jednak w kwestii replik, markery typu Real Action najlepiej oddają funkcjonowanie prawdziwej broni. Podobnie jest w przypadku amunicji Simunition (naboje podobne do broni palnej, z kulką z farbą), jednak nie można jej posiadać bez pozwolenia.

Airsoft w Elblągu.

Grupa w Elblągu liczy około 30 uczestników zabawy, strzelamy się przeważnie w niedziele na poligonie koło wysypiska odpadów. Tak w skrócie, dzielimy się na 2 grupy i np rozchodzimy w 2 kierunkach, po czym dochodzi do potyczki. Obowiązują zasady fair play czyli trafienie, eliminacja przeciwnika polega na strzelaniu do niego, jak poczuje 🙂 że dostał podnosi rękę zakłada czerwona opaskę na głowę(żeby juz do niego nie strzelali) czy tak krzyczy „dostałem” i schodzi w miejsce ustalone przez organizatora zabawy na ustalony czas np 10 min lub do 10 min czy 15 na zegarku, wiesz 10:10,10:20,10:30 lub 10:15 10:30 itd. Ogólnie oprócz dobrej zabawy można potraktować to jako rekreację(bieganie lub chodzenie po lesie 4 godz).Udział mogą brać osoby które ukończyły 18 rok życia, dopuszcza się za pisemna zgodą rodziców/opiekunów od 16 roku(ukończone 16lat).

Czasem wyjeżdzamy na wypady do innych miast, byliśmy w Olsztynie, Kolnie, Gdyni i strzelamy się z tamtymi grupami. Czasem organizowane są rozgrywki nocne i czasem military symulation, czyli juz oparte na zasadach jak z prawdziwą bronią np w magazynki można ładować tylko tyle kulek ile wchodzi do oryginału. Jednak przede wszystkim chodzi tylko i wyłącznie o dobra zabawę, pośmiać się w dobrym towarzystwie ,pobiegać po lesie, pokrzyczeć ,odreagować problemy dnia codziennego, nikt o Oskara nie gra, zwycięstwo i porażka nie ma znaczenia(przynajmniej u nas).Jest to jakaś pasja ludzi którzy lubią gry zespołowe, broń, świeże powietrze. Czasem rozgrywka odbywa się w trybie CQB (w Elblągu nie bardzo jest gdzie) czyli walka w budynku. Ogólnie zabawa podobna do paint bala tylko teren rozgrywki większy i zamiast markerów każdy ma te repliki broni palnej. Masz pytanie, sugestie chcesz do nas dołączyć? Zapraszamy na nasze forum www.forum.asg-alfa.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *